Dramaturginja je Vedrana Božinović, koreograf Krisztian Gergye, scenografiju i kostime dizajnirala je Adisa Vatreš-Selimović, muzička saradnica je Lejla Jusić.
U subotu, 17. maja sa početkom u 20:00 sati, predstava Narodnog pozorišta Sarajevo „Seljačka opera“ Darvasa Benedeka i Pintéra Béle, u režiji Andrása Urbána, bit će izvedena na u Narodnom pozorištu Mostar, na 21. Međunarodnom festivalu komedije "Mostarska liska".
Sanjin Arnautović, Amra Kapidžić, Aldin Omerović, Sanela Krsmanović-Bistrivoda, Sara Seksan, Vedrana Božinović, Mirvad Kurić, Sanin Milavić i Mak Čengić uz bend koji čine Fuad Šetić, Amar Beširević, Ajnija Germić, Sara Kasap i Rastko Zečević u sat i deset minuta, mostarskoj publici, poklonit će još jedan spektakularan umjetnički doživljaj.
„Opera napisana za dramski ansambl, gotovo sapunica i reality show u jednom, muzički luda mješavina baroka, folka i rokenrola sa likovima koji sve vrijeme pjevaju - pa samim tim ne misle nikakvo zlo. Sve ćete ih prepoznati - poznatu (trudnu) curu u bijelom, one što su sve čestito i pošteno (ni mrava nisu zgazili), preljubnice i svetice, licemjere i vjernike, lopove, lažove, ubice, baje i kukavice... I svi su jako, jako veseli i sretni. Predstava kakvu još niste gledali. Sa likovima koje gledate svaki dan". – (Vedrana Božinović).
Dramaturginja je Vedrana Božinović, koreograf Krisztian Gergye, scenografiju i kostime dizajnirala je Adisa Vatreš-Selimović, muzička saradnica je Lejla Jusić.
O festivalu
Međunarodni festival komedije „Mostarska liska“, najveći je festival ovog pozorišnog žanra u Bosni i Hercegovini, koji okuplja najbolja pozorišta iz Bosne i Hercegovine, Slovenije, Makedonije, Srbije, Hrvatske i Crne Gore.
Pozorište je kao umjetnička disciplina neraskidivo sraslo za zajednicu u kojoj se razvija. Od starogrčkih tragičara, do danas, položaj ove umjetnosti u društvu reflektuje stanje duha u istom, a komedija je najdirektniji dokaz ove tvrdnje. Istovremeno oblikujući društvo koje nju oblikuje, komedija je forma od neprocjenjivog društvenog značaja, prevashodno zbog svoje nominalne pristupačnosti, i univerzalnosti smijeha. Samim tim i ova smotra je vrlo značajna kao prostor za razvijanje vezivnog tkiva u zajednici, kroz uživanje teatarske umjetnosti iz regije, a potencijalnim rastom festivala, i šire. Također, ne smije se zanemariti i činjenica da je ovaj festival direktno vezan za sredinu u kojoj je nastao. Mostarski su liskaluci antropološki fenomen vezan za ovo podneblje, i dio su tradicije i prepoznatljiva osobina identiteta grada Mostara i njegovih stanovnika i stanovnica.
Prva „Mostarska liska“ održana je još 1991. godine na inicijativu režisera i direktora Ahmeta Obradovića, u čiju čast se i dodjeljuje plaketa „Ahmet Obradović“ za najbolju režiju; a na prvom izdanju festivala nastupili su teatri iz Sarajeva, Tuzle, Zenice, Banja Luke, Mostara i Podgorice. Festival je obnovljen 2004. godine zahvaljujući angažmanu tadašnjeg direktora Narodnog pozorišta u Mostaru, Šerifa Aljića.
U protekle skoro dvije decenije svog postojanja, ovaj festival etablirao se kao jedna od najvažnijih pozorišnih manifestacija takmičarskog karaktera u Bosni i Hercegovini, i jedini festival profesionalnog pozorišta u Mostaru. Međunarodni festival komedije “Mostarska liska” potiče, razvija i njeguje žanr komedije i domaću produkciju; čuva tradiciju onoga što je prirođeno ovom podneblju i ambijentu, tradiciju humora i liskaluka, a osim primarnog značaja za kulturu i umjetnost, od izuzetnog je značaja i za turističku promociju kao i privredni život ovoga kraja i cijele BiH.
Za vrijeme festivala publika ima priliku vidjeti sedam do deset najboljih predstava produciranih u protekloj pozorišnoj sezoni, uz bogat popratni program ispunjen teatarskim radionicama, koncertima, okruglim stolovima, umjetničkim izložbama slika i instalacijama radova uglavnom mladih domaćih umjetnika, književnim promocijama i tako dalje.